W Polsce istnieje kilka rodzajów kursów, na które może zapisać się osoba początkująca w zawodzie fizjoterapeuty. Może to być twardy lub miękki kurs. Po jednym z nich otrzymamy dyplom, uprawnienia do wykonywania fachowo pewnych czynności, po innym jedynie podszkolimy umiejętności, w które wdrażaliśmy się na studiach.
Warto się szkolić, bo każde spotkanie ze specjalistami w dziedzinie, w której chcemy się rozwijać, daje nam większy ogląd na sytuację: poszerza horyzonty i pozwala też zastanowić się w zasadzie, w którą stronę chcemy pójść.
Najpopularniejsze kursy dla fizjoterapeutów to te z zakresu torowania mięśniowo-nerwowego. Jest to tak zwane szkolenie PNF. Kurs ten jest dość rozbudowany: liczy sobie wiele godzin, a kursant musi przejść przez kilka kolejnych etapów szkoleniach. Jednak warto przez to przebrnąć, aby później mieć szerokie spectrum pracy z pacjentami.
Kurs dla fizjoteraputów organizowany jest tak, aby pomiędzy poszczególnymi blokami zajęć kursant odbywał co najmniej półroczną praktykę z pacjentami – może się ona odbywać oczywiście w jego zakładzie pracy. Dopiero po wyćwiczeniu nabytych na kursie umiejętności, kursant może przejść do dalszego etapu szkolenia. Zajęcia odbywają się w trybie weekendowym.
Inne popularne kursy, w których chętnie uczestniczą fizjoterapeuci w Polsce to kursy Bobath. Podczas kursów nauczymy się, jak pracować z dziećmi, które mają porażenie mózgowe. Są to kursy dla fizjoterapeutów z pewnym stażem zawodowym. Po kursach można pracować głównie z pacjentami dorosłymi. Niektóre techniki nauczone na tego typu kursach można wykorzystywać podczas pracy z innymi pacjentami z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego.